Висівки - унікальне явище в харчовій промисловості: з одного боку, це побічний продукт обробки злаків і борошномельного виробництва, з іншого - вони в рази корисніше самої муки, адже 90% корисних речовин містить саме оболонка зерна.
У чому ж користь?
Основна користь висівок полягає у високому вмісті клітковини - від 15 до 45%. Працює вона як харчова губка - потрапляючи в стравохід, харчові волокна всмоктують всі шлаки і токсини, і виводить їх з організму. На кишечник клітковина надає подвійний вплив - вона одночасно є їжею для корисної мікрофлори (висівки часто рекомендую для профілактики і лікування дисбактеріозу, їх корисно вживати під час прийому антибіотиків), і умовної «щіткою», зскрібає непотрібні відкладення на стінках кишечника. Вживання харчових волокон допомагає знизити глікемічний індекс, регулювати процес виділення жовчі і виводити з організму «поганий» холестерин. Крім клітковини, висівки містять безліч корисних речовин, які стимулюють процеси регенерації тканин і омолодження організму, регулюють роботу не тільки травної, але і серцево судинної, нервової та м'язової системи. Це вітаміни, А, Е, група вітамінів В, марганець, цинк, залізо, йод і багато інших.
Історія досліджень. Висівки як джерело життєвої сили
По закінченню Другої світової війни в санаторіях Швейцарії лікували дітей, які пережили голод, з виснаженням і залізодефіцитною анемією. Лікарі розділили їх на дві групи, одну з яких годували м'ясом, так як цей продукт в той час вважався основним продуктом, що підвищує гемоглобін, а другу - тієї ж їжею, тільки з додаванням пшеничних висівок. Швидше реабілітувалася саме друга група, показник гемоглобіну у цих підвищився в два рази швидше. Так з'ясувалося, що висівки є цінним джерелом не тільки заліза, але і багатьох інших макро- і мікроелементів. Це був прорив в дієтології, так до цього моменту вважалося, що хліб з додаванням висівок - це їжа нижчих станів, а білий хліб з пшеничного борошна могли дозволити собі тільки заможні люди.
Як вживати висівки
Якщо ви тільки починаєте вводити висівки в своє меню, робіть це поступово, починаючи з 1 чайної ложки в день. Найголовніше правило: вживати висівки потрібно тільки разом з рідиною - водою, соком, йогуртом - на ваш розсуд. Поступово збільшуйте кількість висівок - добова норма для дорослої людини становить 3-4 столові ложки. Один з найпростіших способів - запарювання. Залийте висівки гарячою водою, дайте настоятися, а потім злийте надлишки рідини. Здатність висівок розбухати в шлунку і надовго втамовувати почуття голоду дозволяє використовувати їх в меню різних дієт, зокрема, дієти Дюка. Деякі виробники, наприклад, польський бренд Sante, для зручності вживання, випускають гранульовані висівки. Вони виготовляються з додаванням сухофруктів, більш зручні в застосуванні - їх можна просто є як снек, запиваючи чаєм або додавати в йогурт, ряжанку або солодку кашу. Не рекомендується зловживати висівками, тому що велика кількість клітковини може порушити травлення і привести до небажаних наслідків. При коліті, пошкодженні слизових оболонок внутрішніх органів і загостренні гастриту вживати висівки не рекомендується.
Застосування поза харчової промисловості
Все частіше висівки включаються до складу очищувальних масок для шкіри, мив і навіть доглядає косметиці для волосся. Особливий білок, що міститься в висівках, виконує замість попередньої функцію при мікротравмах, прикриває уражену шкіру і утримує вологу. Тому косметика з висівками підходить для всіх типів шкіри, особливо при подразненнях. Наприклад, мило «Вівсяне» від Львівської миловарні, рекомендовано для діток, так як не викликає алергію і допоможе усунути пелюшкові висипання. У шампунях, масках і бальзамах для волосся використовують гідролізовані протеїни пшеничних висівок для відновлення структури кератинового шару волосся.